IT uzņēmums ITEKO plāno aktīvāk apgūt pārējās Baltijas valstis un ieiet Krievijā

Rīga, 27.marts, NOZARE.LV

Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums ITEKO plāno aktīvāk apgūt pārējās Baltijas valstis un ieiet Krievijas tirgū, biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja uzņēmuma ģenerāldirektors Sergejs Starkovs. ITEKO izstrādā dažādus IT risinājumus un sniedz pakalpojumus, sākot no serveru piegādes un programmēšanas līdz sistēmu uzturēšanai un auditiem, savukārt par savu pamatpakalpojumu uzskata Krievijas biznesa vadības sistēmas "1C" ieviešanu. Patlaban uzņēmums sadarbībā ar Latvijas loģistikas kompāniju izstrādājis uzņēmuma resursu plānošanas (ERP) sistēmu šai nozarei. Pēc Starkova teiktā, tieši Latvijas loģistikas kompānijām piemērota risinājuma līdz šim nav bijis, tāpēc uzņēmums plāno produktu tuvāko mēnešu laikā piedāvāt arī citiem klientiem. ITEKO jauno sistēmu centīsies izplatīt arī Krievijā.

"Viena iespēja ir iziet sertifikācijas procesu, lai šo sistēmu pārdotu arī citi "1C" tirgotāji. Otra iespēja ir pašiem aktīvāk darboties citās valstīs," norādīja Starkovs. Viņš atzina, ka sertifikācijas process ir ļoti sarežģīts, turklāt tas ir pirmais produkts, ko ITEKO centīsies sertificēt. Pēc viņa vārdiem, runa ir par vairākiem mēnešiem. Vaicāts, vai Krievijā nebiedē lielais konkurentu skaits, viņš norādīja, ka Latvijas uzņēmums par savu priekšrocību uzskata servisu, kas Krievijā esot ļoti zemā līmenī. Turklāt ITEKO sevi pozicionē kā kompāniju no Eiropas. Krievijā paredzēts izveidot pārstāvniecību. Savukārt līdz gada beigām plānots aktīvāk apgūt Lietuvu un Igauniju, kur gan patlaban nav plānots atvērt birojus.

"Sāksim ar Lietuvu un Igauniju, jo tas ir zināms tirgus un nav tālu, turklāt "1C" tirgus šajās valstīs ir vājāks. Tomēr interesantākais ir Krievija, jo šajā valstī tas ir miljardu bizness un gribētos kļūt par tā daļu. Līdz šim mums nav bijis pieredzes Krievijas tirgū," stāstīja Starkovs. Patlaban ITEKO esot klienti no citām valstīm, piemēram, Krievijas, Lietuvas un Baltkrievijas, bet tie drīzāk esot izņēmumi. Starkovs pieļāva iespēju, ka pie pirmā klienta Krievijā tik drīz neizdosies tikt, tāpēc vienlaikus ar šī tirgus apgūšanas plānu īstenošanu paredzēts paplašināt uzņēmuma darbību.

Papildus loģistikai galvenie sektori, kas patlaban interesē ITEKO, ir ražotāji, vairumtirdzniecība, finanšu pakalpojumi. Kā stāstīja uzņēmuma pārstāvis, ir izstrādātas bankām paredzētās sistēmas, ko būtu interese pārdot arī citiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem, taču viņš izteica šaubas, ka tas varētu notikt masveidā, jo bankas biežāk pašas izstrādā savas sistēmas. Tiek domāts arī par jaunām jomām, piemēram, telekomunikācijām. Starkovs vērtēja, ka Krievijā "1C" izmanto viens miljons kompāniju, kamēr Latvijā runa varētu būt par tūkstošiem. Viņš piebilda, ka vēlas mainīt priekšstatu, ka "1C" ir tikai grāmatvedības programma, un veicināt izpratni par to kā ERP sistēmu. Vērtējot Latvijas uzņēmumu izpratni par ERP sistēmām, Starkovs sprieda, ka tie dalās divās daļās. Vieni ir tādi, kuriem nav vajadzības stāstīt par šīm sistēmām, jo viņi visu labi saprot, bet otri ir tādi, kas, iespējams, darbojušies jau kopš deviņdesmitajiem gadiem, vienmēr strādājuši ar papīru un "Excel" programmu, vai arī mazās kompānijas, kas izaugušas, bet vēl joprojām uzvedas kā mazas kompānijas. Vaicāts, cik uzņēmums, pēc līdzšinējās pieredzes, var ietaupīt, ieviešot ERP sistēmu, Starkovs norādīja, ka tas ir individuāli. Viņš zināja minēt piemēru, kad uzņēmumam pēc sistēmas ieviešanas apgrozījums palielinājās par 30%. "Grūti teikt, vai tas bija sistēmas vai citu faktoru dēļ, bet sistēma palīdzēja," sprieda uzņēmuma pārstāvis, skaidrojot, ka pēc sistēmas ieviešanas divas reizes samazināts datu operatoru skaits, saīsinājies laiks no pasūtīšanas brīža līdz rēķina izrakstīšanai un notikušas citas izmaiņas.

ITEKO, kas iekļauts daudznozaru holdingā "BAS Grupa", ar "1C" ieviešanu nodarbojas aptuveni desmit gadus. Par konkurentiem Starkovs uzskata uzņēmumus, kas piedāvā citas ERP sistēmas, piemēram, "Microsoft", "Oracle", "HansaWorld". Sākotnēji IT risinājumi tika izstrādāti citiem "BAS Grupas" uzņēmumiem, ieviešot degvielas uzpildes staciju kasu sistēmu, naftas bāzes vadības sistēmu, taču 2004.gadā sākta aktīva darbība ārpus holdinga. 2010.gadā tika izveidots atsevišķs uzņēmums ar nosaukumu ITEKO.

© Elizabete Rutule, Nozare.lv